News

2028542

Bord Gáis Energy Leinster U-20 Hurling Final

DUBLIN 1-20 GALWAY 1-18

By John Fallon

Dublin captured the 2020 Bord Gáis Leinster U-20 final when they finished strongly to claim the crown after an exciting clash at Bord na Mona O’Connor Park in Tullamore.

They will now go on to meet Cork in the All-Ireland final and will be boosted by the manner of this victory when they picked off some excellent points.

The sides were level three times in the opening half but Dublin went in leading by 1-11 to 1-9 at the break.

Galway did a lot of the early running and led by 0-3 to 0-1 after nine minutes but then Dara Purcell pointed for Dublin before midfielder Mark Sweeney soloed through and drilled the ball low into the net for an excellent goal.

Mark Kennedy, who scored 0-4 from play in the opening quarter, responded for Galway and he also replied when Micheal Murphy pointed for Dublin and Liam Murphy hit two frees leave it 1-4 to 0-6 at the first water break.

Another free from Murphy and one from the left wing by Lee Gannon pushed Dublin 1-6 to 0-6 in front but then a cross from the right from Donal O’Shea was collected by John Cooney and he batted to the net after executing a sidestep which reminiscent of his father Joe, the former All Star, to tie the sides after 20 minutes.

The sides continued to trade points but Dublin, having played with the breeze, edged two in front at half-time after another free from Murphy and one from distance from goalkeeper Eddie Gibbons.

Galway started the second-half with three quick points before Dara McBride equalised, and then Dublin’s Micheal Murphy and Ian McGlynn exchanged points.

Galway led by 1-15 to 1-13 at the second water break after two more pointed frees from O’Shea but the superb Lee Gannon landed two in a row and then after another O’Shea free, Dara Purcell struck for two more points.

Kennedy’s sixth point for Galway narrowed the gap to one but two more frees from Murphy kept Dublin in control and he maintained their two points advantage after Fionn McDonagh responded for Galway and they held on for victory after a shot for a goal in the dying moments from Sean McDonagh went the wrong side of the right post.

Scorers for Dublin: Liam Murphy 0-7 (0-7f), Dara Purcell 0-4, Lee Gannon 0-4, Mark Sweeney 1-0, Micheal Murphy 0-2, Darach McBride 0-2, Eddie Gibbons 0-1 (f).

Scorers for Galway: Donal O’Shea 0-8 (0-6f, 0-1’65), Mark Kennedy 0-6, John Cooney 1-0, Dylan Shaughnessy 0-1, Ian McGlynn 0-1, John Fleming 0-1, Fionn McDonagh 0-1.

DUBLIN: Eddie Gibbons; Tommy Kinnane, Andrew Dunphy, Alan Murphy; Enda O’Donnell, Kevin Burke, Iain Ó Heither; Mark Sweeney, Darragh Power; Darach McBride, Michael Murphy, Lee Gannon; Dara Purcell, Kevin Desmond, Liam Murphy. Substitutes: Michael Conroy for Kinnane (33), Donal Leavy for O Heither (45), Luke McDwyer for O’Donnell (50), Ciaran Foley for Desmond (52), Billy Ryan for Power (60+4).

GALWAY: Darach Fahy; Eoin Lawless, TJ Brennan, Jason O’Donoghue; Diarmuid Kilcommins, Conor Flaherty, Dylan Shaughnessy; Adam Brett, Ian McGlynn; Conor Walsh, Mark Kennedy, Sean Neary; John Cooney, John Fleming, Donal O’Shea. Substitutes: Fionn McDonagh for Brett (40), Sean McDonagh for Cooney (48), Oisin Salmon for O’Donoghue (58),

Referee: David Hughes (Kilkenny).

Football  Bon Secours League Fixtures  

Bon Secours Division 1A League

Fri, 25 Jun,

Venue: Milltown, Milltown V Corofin 19:45,  Ref: Mairtin Flaherty

Sun, 27 Jun,

Venue: Tuam Stars, Tuam Stars V Mountbellew/Moylough 12:30,  Ref: Austin O Connell

Bon Secours Division 1B League

Sun, 27 Jun,

Venue: An Spideal, An Spidéal V Killannin 12:30,  Ref: James Molloy

Sun, 27 Jun,

Venue: Westside, St Michael's V An Cheathrú Rua 12:30,  Ref: Thomas Murphy

Bon Secours Division 2A League

Sun, 27 Jun,

Venue: Caherlistrane, Caherlistrane V Annaghdown 12:30,  Ref: Gearoid O Conamha

Sun, 27 Jun,

Venue: Claregalway Lakeview, Claregalway V Monivea-Abbey 12:30,  Ref: P.J. Rabbitte

Bon Secours Division 2B League

Sun, 27 Jun,

Venue: Maigh Cuilinn, Moycullen V Oileáin Árann 12:30,  Ref: Ronan McNulty

Sun, 27 Jun,

Venue: Páirc na bhForbacha, Barna V Salthill-Knocknacarra 12:30,  Ref: Christopher Ryan

Bon Secours Division 3A League

Sun, 27 Jun,

Venue: Kilconly, Kilconly V Kilkerrin-Clonberne 12:30,  Ref: Tom Ryder

Sun, 27 Jun,

Venue: Brownesgrove, Cortoon Shamrocks V Headford 12:30,  Ref: Tony Keating

Bon Secours Division 3B League

Sun, 27 Jun,

Venue: Oughterard, Oughterard V Oranmore-Maree 12:30,  Ref: Noel Barrett

Sun, 27 Jun,

Venue: Indreabhán, Mícheál Breathnach V St. James 12:30,  Ref: Richard Mc Nicholas

Bon Secours Division 4A League

Sun, 27 Jun,

Venue: Glenamaddy, Glenamaddy V Dunmore MacHales 13:30,  Ref: Gerry Daly

Sun, 27 Jun,

Venue: Menlough, Menlough V Killererin 14:00,  Ref: Anthony Coyne

Bon Secours Division 4B League

Sun, 27 Jun,

Venue: Clifden, Clifden V St. Patricks 12:30,  Ref: Mairtin O Mainin

Sun, 27 Jun,

Venue: Carna, Carna Cashel GAA V Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Móir  12:30,  Ref: Pádraig Mac Donncha

Bon Secours Division 4C League

Fri, 25 Jun,

Venue: Kilconnell, St Gabriel's V Williamstown 19:45,  Ref: P.J. Rabbitte

Sun, 27 Jun,

Venue: Corofin , Corofin V St Brendan's 12:30,  Ref: Noel Dempsey

Bon Secours Division 4D League

Fri, 25 Jun,

Venue: The Priarie, Salthill-Knocknacarra V Fr Griffins/Éire Óg 20:00,  Ref: Seán Glynn

Fri, 25 Jun,

Venue: Mountbellew, Mountbellew/Moylough V St Mary's GAA Athenry 20:00,  Ref: Padraic Kelly

Galway U-20 Team to  play  Dublin on Wednesday evening in Tullamore

1 (GK) Darach Fahy Ard Rathain
2 Eoin Lawless Baile Átha’n Rí
3 TJ. Brennan Droichead an Chlairin
4 Jason O'Donoghue Gort Inse Guaire
5 Diarmuid Kilcommins Anach Cuain
6 Conor Flaherty Cearn Mor
7 Dylan Shaughnessy Baile Locha Riach
8 Adam Brett Cill Iomair Dálaigh
9 Ian McGlynn Cill Chon Iarainn
10 Conor Walsh An Turloch Mor
11 Mark Kennedy Droichead an Chlairin
12 Sean Neary Caislean Gearr
13 John Cooney Ná Sáirséalaigh
14 John Fleming Milic-Dun an Ochta
15 Donal O Shea Bothar na Tra-Cnoc na Cathrach

Club Results 

Kevin Burke Tyres Division 1 Hurling League

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Loughrea 1-21 Gort 0-16

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Cappataggle 1-21 Sarsfields 1-13

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Tommy Larkins 1-21 Liam Mellows 2-13

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Turloughmore 0-19 Tynagh/Abbey-Duniry 0-17

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Ballinderreen 2-22 Kilnadeema-Leitrim 1-17

Kevin Burke Tyres Division 2 Hurling League

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kilconieron 4-18 Beagh 0-20

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Castlegar 2-20 Mullagh 0-24

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Ardrahan 3-23 Abbeyknockmoy 0-21

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), St Mary's GAA Athenry 2-21 Meelick-Eyrecourt 0-16

Kevin Burke Tyres Division 3 Hurling League

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Killimor 2-25 Pádraig Pearses 1-11

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Carnmore 1-16 An Spidéal 0-12

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Sylane 0-20 Annaghdown 0-9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Rahoon-Newcastle W/O Castlegar  -

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Four Roads 4-12 Turloughmore 2-16

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 2), Ahascragh/Fohenagh 1-20 Kiltormer 2-7

U-12 Football Group 10

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Moycullen 6-8 Salthill-Knocknacarra 3-7

U-12 Football Group 11

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 5-17 Fr Griffins/Éire Óg 1-1

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Tuam Stars 3-13 Claregalway 0-1

U-12 Football Group 9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 4-10 Annaghdown 0-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Kinvara 4-7 Loughrea Gaelic Football 4-6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Claregalway 3-14 Oranmore-Maree 3-5

U-15 Football Division 1

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Annaghdown 4-8 Barna 2-9

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Moycullen 3-14 Corofin 4-9

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Tuam Stars 16-22 Salthill-Knocknacarra 0-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Oranmore-Maree 1-14 Claregalway 1-7

U-15 Football Division 2 North

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Mountbellew/Moylough 7-18 St Mary's GAA Athenry 1-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Headford 1-9 Craughwell GAA Club 1-7

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kinvara 3-11 Caherlistrane 2-10

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Dunmore MacHales 6-18 Loughrea Gaelic Football 0-4

U-15 Football Division 2 West

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Clifden 7-10 Mícheál Breathnach 7-7

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), St Michael's 12-15 Salthill-Knocknacarra 5-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), St. James 7-12 An Cheathrú Rua 1-7

U-15 Football Division 3 North

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Monivea-Abbey 6-9 Northern Gaels 6-7

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kilkerrin/Clonberne/Killererin 1-13 Menlough 1-11

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Kilconly 9-11 Caltra 2-12

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Oranmore-Maree 9-7 Milltown 6-5

U-15 Football Division 3 West

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Killannin 8-8 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Móir  5-10

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), An Spidéal 6-16 St. Patricks 0-8

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Claregalway 10-23 Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 2-9

U-15 Football Division 4

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Tuam Stars W/O St Gabriel's  -

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Claregalway 6-6 Padraig Pearses 4-4

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Cortoon Shamrocks 5-14 Oranmore-Maree 4-3

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), St Brendan's 2-12 Ballinasloe 1-5

U-15 Football Division 5

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Headford 1-10 Claregalway 0-5

Fri, 18 Jun,

(Round: Round 2), Salthill-Knocknacarra 10-9 Annaghdown 0-6

Bon Secours Division 4C

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 2-12 Williamstown 0-9

Group 1

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Caherlistrane W/O Headford  -

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Corofin 5-9 Dunmore MacHales 2-7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Tuam Stars 3-9 Annaghdown 1-4

Group 2

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Oranmore-Maree 1-17 Salthill-Knocknacarra 1-5

Group 3

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Mary's GAA Athenry 6-9 Oranmore-Maree 0-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Craughwell GAA Club 4-8 Loughrea Gaelic Football 0-6

Group 5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Mountbellew/Moylough 6-8 Menlough 3-6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Kilconly W/O Ballinasloe  -

Group 6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Brendan's 4-1 Caltra 1-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Oranmore-Maree 5-10 Milltown 1-2

Group 7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), An Spidéal 4-10 Cárna-Caiseal/Na Piarsaigh 0-5

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Michael's 3-7 Renvyle 1-6

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Oughterard 12-18 Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Móir  0-4

Group 8

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Gabriel's 6-16 Tuam Stars 0-3

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Mary's GAA Athenry 3-4 Killererin 2-6

Gullane's Hotel Junior B Hurling Championship Knockout

Sat, 19 Jun,

(Round: Semi-Final), Oranmore-Maree 4-17 Killimordaly 1-17

Gullane's Hotel Junior C Hurling Championship Knockout

Sat, 19 Jun,

(Round: Final), Clarinbridge 3-17 Kilbeacanty 0-5

Gullane's Hotel Junior 1 Hurling Group 1

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 2), Ballygar 0-22 Ballinasloe 0-10

Gullane's Hotel Junior C1 Hurling Championship Knockout

Sat, 19 Jun,

(Round: Semi-Final), Castlegar 2-10 Ahascragh/Fohenagh 1-10

Sun, 20 Jun,

(Round: Semi-Final), Tommy Larkins 1-14 Kilnadeema-Leitrim 1-10

Brooks Minor (U17) B Group 1

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Ballinderreen 3-15 Ardrahan 0-13

U17 A North Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Claregalway 2-18 Corofin 3-7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Tuam Stars 4-16 Dunmore MacHales 3-12

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Caherlistrane 4-15 Monivea-Abbey 3-8

U17 A West Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Moycullen 2-11 Killannin 3-8

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Salthill-Knocknacarra 3-14 An Spidéal 2-11

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), St. James 1-15 Oranmore-Maree 0-11

U17 B North Championship - Group A

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Annaghdown 2-13 St Mary's GAA Athenry 1-11

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Claregalway 1-9 Kilkerrin/Clonberne/Killererin 0-5

U17 B North Championship - Group B

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Kinvara 0-10 Gaeil na Gaillimhe 0-8

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Ballinasloe 3-11 Mountbellew/Moylough 1-12

U17 B West Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Barna 2-15 Mícheál Breathnach 1-9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), St Michael's 3-12 Oughterard 4-9

U17 C North Championship - Group A

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Kilconly 2-9 Headford 1-9

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Cortoon Shamrocks 5-11 Tuam Stars 4-7

U17 C North Championship - Group B

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), Caltra 6-24 St Gabriel's 7-7

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 1), St Brendan's 3-11 Northern Gaels 1-11

U17 C West Championship

Sun, 20 Jun,

(Round: Round 3), Cumann Peile Naomh Anna, Leitir Móir  W/O Killannin  -

Junior A Football Championship

Fri, 18 Jun,

(Round: Co. Final), Barna 0-13 Tuam Stars 1-8

Ocean Hygiene Supplies & Packaging Under 13 C1 Roinn B

Sat, 19 Jun,

(Round: Round 1), Pádraig Pearses 8-3 Killimordaly 1-0

Latest Tweets

Intermediate Football Championship: Full Time in Duggan Park Oranmore/Maree 2-12 Corofin 2-8;
Senior Football Championship: Full Time in Pearse Stadium: Tuam Stars 2-15 Killannin 1-12;
Intermediate Football Championship: Half Time in Duggan Park: Oranmore/Maree 2-7 Corofin 0-2;
Senior Football Championship: Half Time in Pearse Stadium: Killannin 1-7 Tuam Stars 1-5;
Intermediate Football Championship: Full Time in Tuam Stadium: Glenamaddy 2-12 Kilconly 1-12;